Proč s sebou vozit alkohol tester?
V České republice platí tzv. nulová tolerance, řidiči tedy nesmí mít za volantem ani minimálně množství promile alkoholu v krvi. V tom se lišíme od mnoha jiných evropských zemí. Nejvyšší povolená hladina alkoholu je v rámci Evropy v Anglii, Walesu a Severním Irsku, kde jde dokonce o 0,8 promile. Pokud chcete mít jistotu, že skutečně můžete usednout za volant, měli byste mít po ruce alkohol tester. Toto malé zařízení vás může zachránit před ztrátou řidičského průkazu, ale také před vážnou dopravní nehodou…
Mohlo by vás zajímat: promile (symbol ‰) je označení pro jednu desetinu procenta. Pokud má tedy člověk v krvi 1 promile alkoholu, jedná se o 0,1 procenta.
Druhy alkohol testerů
V současné době máte k dispozici několik druhů alkohol testerů, které se od sebe liší technologií měření. Jednotlivé varianty přitom mají jisté výhody i nevýhody.
- Polovodičové alkohol testery – rozšířené řešení, vhodné ale jen k orientačnímu měření. Pozitivem je příznivá cena, negativem možné zkreslení silou dechu či látkami jako nikotin.
- Elektrochemické modely – tento typ využívá policie, tudíž je velice přesné. Při měření nemají vliv další látky, na druhou stranu budete muset počítat s vyšší pořizovací cenou.
- Detekční trubičky – trubičky s balonkem, které dříve také používala policie. Jsou jednouché a levné, aktuálně ale také hůře dostupné a nevýhodou jsou i dosti nepřesná měření.
Upozorňujeme: existují rovněž spektrofotometrické alkohol testery, které jsou vůbec nejpřesnější. Jedná se ovšem o stacionární (nepřenosné) přístroje používané pro důkazní měření. Pro domácí použití jsou navíc příliš drahé.
Na co se zaměřit při výběru alkohol testeru?
Pokud si chcete pořídit alkohol tester, zaměřit byste se měli na několik důležitých parametrů měření. Většina z nich má totiž dosti podstatný vliv na samotné používání a jeho praktičnost.
- Přesnost měření – některé (levnější) modely zaručují přesnost pouze v rozmezí +- 20 %, zatímco u dražších zařízení se může jednat o +- 0 až 5 %.
- Rozsah měření – ideální pochopitelně je, když daný alkohol tester začíná měřit na nule. Některá zařízení měří do hodnoty 2 promile, další ale i do 6 promile.
- Rychlost měření – určité modely dokážou zobrazit výsledek měření za několik málo sekund. U dalších se může jednat i jednu minutu, což pochopitelně poněkud zdržuje.
- Čas přípravy – v rámci rychlosti měření hraje roli i to, za jak dlouho po zapnutí lze přístroj použít. Tato hodnota se pohybuje zhruba mezi 3 a 40 sekundami, což je poměrně velký rozdíl.
- Módy měření – alkohol tester může mít více módů. Aktivní mód používá k analýze vzduch z plic, zatímco pasivní slouží pro kontrolu přítomnosti alkoholu v okolním vzduchu nebo v nápojích.
Rozhodujte se i podle jednotlivých funkcí
Při výběru alkohol testeru se lze rozhodovat i podle přítomných funkcí, které mohou mít dosti výrazný vliv na samotné používání. Některé jsou totiž opravdu praktické.
- LCD displej – moderní alkohol testery mívají LCD displej, na kterém se mohou zobrazovat přehledné informace o naměřených hodnotách.
- Paměť – k dispozici máte rovněž zařízení, která umožňují ukládat naměřené hodnoty. Může se jednat i o několik desítek měření.
- Připojení k dalším zařízením – pro lepší zpracování výsledků lze některé alkohol testery propojit s počítačem, případně skrze aplikace i s mobilním telefonem.
- Napájení ze zapalovače vozu – většina těchto zařízení je na klasické baterie, některé ovšem pohání akumulátor, který lze dobíjet přímo v automobilu.
- Automatické vypnutí – funkce šetřící právě baterie. Po uplynutí určité doby při neaktivitě se dané zařízení samostatně vypne.
Doporučujeme: existují i další zajímavé funkce jako zvuková signalizace či imobilizér. Ten umožňuje propojení s vozem, přičemž zamezí nastartování v případě pozitivního testu na alkohol.
Na kolik peněz vás alkohol tester vyjde?
Pořízení alkohol testeru sice nemusí být drahé, pokud vám jde ale o skutečně přesná měření a různé „vychytávky“, může vás dané zařízení vyjít na dosti vysokou částku. Nejlevnější modely na trhu seženete už za několik desítek korun, jedná se ovšem o méně přesná jednorázová zařízení. Pokud chcete kvalitní a dlouhodobě použitelné řešení, doporučujeme utratit alespoň 3 000 Kč. Musíme ovšem doplnit, že nejdražší zařízení na trhu mohou stát i mnoho desítek tisíc korun. Ty jsou však pro běžné užívání až příliš drahé a hodí se tedy pro profesionální použití.