Česká republika a nulová tolerance
Dopravní předpisy se liší napříč zeměmi i kontinenty. V České republice je kupříkladu jako v jednom z mála států Evropské unie tzv. nulová tolerance, kdy řidiči nemohou nedýchat vůbec nic. Ve většině zemí EU se naopak určité množství alkoholu za volantem toleruje. To mimo jiné znamená, že by čeští turisté neměli mít v zahraničí problémy, a potíže mohou mít naopak cizinci v ČR, neboť jsou zvyklí na to, že si před jízdou mohou nějakou tu skleničku vypít.
Alkohol za volantem v rámci EU
V rámci Evropské unie aktuálně existují pouze čtyři země, ve kterých platí nulová tolerance. Kromě České republiky jde o Slovensko, Maďarsko a Rumunsko. Poslední jmenovaný stát mimochodem dokazuje, že přísnost zákonů, co se alkoholu za volantem týče, nemusí nutně vést k větší bezpečnosti na silnicích. Právě Rumunsko totiž ze všech 28 zemí EU vévodí statistikám smrtelných dopravních nehod – v roce 2018 zde zemřelo 96 lidí na jeden milion obyvatel.
V ostatních 24 státech EU se v každém případě limity povoleného alkoholu liší. Existují limity 0,2 a 0,4 promile, ale nejvíce zemí povoluje 0,5 promile, což u 90kilového muže zhruba odpovídá dvěma půllitrům dvanáctky, třem desítkám anebo čtyř decilitrům vína vypitých během 60 minut. Nejtolerantnější jsou v tomto ohledu ve Velké Británii a na Maltě, kde činí tolerance 0,8 promile. V těchto zemích se tedy řidiči v rámci EU před jízdou mohou napít nejvíce.
Předpisy okolo alkoholu za volantem nemusí být jednoznačné
Ačkoli zní výše zmíněné předpisy jednoznačně, v určitých zemích Evropské unie jsou poněkud složitější. Některé státy, v nichž existuje určitá tolerance alkoholu, mají limit nižší pro profesionální řidiče a někde pro ně dokonce platí nulová tolerance. To samé se přitom často vztahuje i na řidiče-nováčky, kteří mají obvykle řidičské oprávnění méně než dva roky. Pokud tedy budete cestovat do nějaké země EU (a vlastně do jakékoli další), dobře se seznamte s místními dopravními předpisy, abyste neplatili tučnou pokutu.
Tolerance alkoholu za volantem ve světě
Pokud budete cestovat autem po USA, měli byste vědět, že se zákony liší dle jednotlivých států a tolerance se pohybuje mezi 0,0 a 0,8 promile. Za to v takovém Rusku platí stejně jako v Čechách po celé zemi nulová tolerance, přičemž je to stejné rovněž v dalších postsovětských státech, stejně jako v silně muslimských zemích, mezi které patří např. Pákistán či Afghánistán. Nulovou toleranci má ovšem i taková Panama, tedy stát ležící na pomezí Střední a Jižní Ameriky.
Řídit v opilosti může být značně nebezpečně, když se např. v České republice každoročně stane kolem 4,5 tisíc dopravních nehod pod vlivem alkoholu, budeme-li tedy brát v potaz statistiky za posledních pět let. V některých zemích si nicméně s nějakou tolerancí hlavu nedělají. Žádné limity neexistují např. v Bolívii, ve spoustě afrických zemí, jako je třeba Keňa, stejně jako v některých ostrovních státech Karibiku a Oceánie. Přesto bychom ani zde před jízdou nedoporučovali nasávat ve větším množství.