Pasivní radarové detektory
Antiradary jsou zařízení, jež se dokážou naladit na blízké policejní radary, čímž mohou řidiče varovat před jejich přítomností. Hned na začátku je nutné upozornit, že jejich používání není nelegální, a to dle Zákona o provozu na pozemních komunikacích č. 361/2000 Sb. Jenže existují dva druhy antiradarů – pasivní a aktivní. Zatímco používání prvních v rozporu s legislativou není, ve druhém případě naopak řidiči používáním riskují tučnou pokutu (viz níže).
Samotné pasivní radary existují v několika variantách. Pořídit si můžete aplikaci v mobilu, přenosné zařízení či pevné antiradary, které jsou napevno zabudovány do přední masky vozidla. Některé z nich navíc mohou být opatřeny i GPS modulem. Cena jednotlivých zařízení se přitom pohybuje od několika set do několika desítek tisíc korun. Samozřejmě že levnější produkty nedisponují dobrou účinností, naopak dražší varianty umí reagovat i na delší vzdálenost a řidiče před měřením varují včas.
Aktivní radarové detektory
Pokud si pořídíte pasivní antiradary, nebudete mít z hlediska zákona žádný problém. Naopak se vám takové zařízení může vyplatit. Samozřejmě byste měli dodržovat předepsanou rychlost. Na druhou stranu už nedostanete pokutu za překročení rychlosti o 10 km/h v místech, kde žádná velká rizika nehrozí, tedy minimálně za příznivých podmínek. Právě v takových místech se ovšem někdy policejní radary vyskytují a řidičům zde hrozí pokuty za jízdu, která není nikterak nebezpečná.
Jenže aktivní radarové detektory už jsou jiný „level“. Tato zařízení se také nazývají antilasery či laserové rušičky, což už samo o sobě hodně vypovídá o způsobu jejich fungování. Jedná se totiž o aktivní zařízení, která vysílají signál, jenž policejní měření ruší. Proto byste samozřejmě o jejich používání vůbec neměli uvažovat. Pokud je používání aktivního antiradaru odhaleno, je možné dostat pokutu ve výši 5 000 až 10 000 Kč. Rodinný rozpočet to asi nezruinuje, ale přesto nejde o drobné.
Upozorňujeme: k odhalení přítomnosti policejních radarů nemusí sloužit pouze antiradary. Řidiči se např. dlouhodobě vzájemně upozorňují v rozhlasovém vysílání a aktuálně pomáhá i Google. Tato společnost totiž do svých map přidala informace o místech, v nichž lze očekávat policejní měření.