Statistiky dopravní nehodovosti v ČR
Dopravní nehody jsou v České republice nejčastější příčinou úmrtí při mimořádných událostech. Celkový počet obětí sice klesá, neboť v roce 2007 zemřelo na českých silnicích 1 123 lidí, zatímco o 10 let později 502 lidí, v loňském roce bylo ale nejvíce úmrtí za poslední tři roky (571). V roce 2018 se podle statistik Policie ČR stalo na našem území celkem 104 764 dopravních nehod, což je stále dosti vysoké číslo. Proto je důležitá prevence. Jak tedy efektivně předcházet dopravním nehodám?
8 pravidel pro bezpečnou jízdu
- Dbejte na dopravní předpisy. Ačkoli se na některých místech může zdát dodržování pravidel silničního provozu nesmyslné, většinou mají svá opodstatnění. Dodržujte tedy povolenou rychlost, bezpečnou vzdálenost, pravidla předjíždění anebo přednost zprava.
- Kontrolujte technický stav vozidla. I sebelepší řidič nic nezmůže, bude-li jeho vozidlo ve špatném technickém stavu. Detailní kontrolu by měl alespoň jednou za dva roky provést odborník, ale pravidelně kontrolujte svůj vůz i vy. Zaměřte se na správné nahuštění pneumatik, funkčnost osvětlení, stav kapalin anebo upevnění šroubů a matic.
- Dejte si pozor na omamné látky. Za volant byste si samozřejmě měli sedat pouze ve způsobilém stavu, protože je potřeba maximální soustředěnost. Neřiďte tedy pod vlivem ilegálních drog ani alkoholu. ČR patří mezi jednu z mála zemí Evropské unie, kde je tzv. „nulová tolerance“. Nadýchat tedy nesmíte vůbec nic.
- Za volant nesedejte ve špatném psychickém a fyzickém stavu. Pravidlo související s předchozím. Pokud si za volant sednete ve špatném rozpoložení, výrazně stoupá riziko dopravní nehody. Svůj psychický a fyzický stav proto rozhodně nepodceňujte.
- Vyvarujte se rizikového chování. Mnozí řidiči riskují úplně zbytečně. Tak například za jízdy telefonují, jezdí rychle za snížené viditelnosti anebo nedbají výstražných světel na přejezdech. V tomto chování je určitě nenapodobujte, je to velmi nebezpečné.
- Neoplácejte a nebuďte agresivní. Za volantem nám mohou „buchnout saze“ velice snadno. Jenže právě oplácení a agresivní chování je jedním z nejnebezpečnějších druhů chování na pozemních komunikacích. Snažte se tedy být v klidu, i když se budete cítit v právu, protože celou situaci ještě zhoršíte.
- Mějte „obuté“ správné pneumatiky. To platí především pro chladné měsíce, kdy bývají některé komunikace velmi rizikové. Zimní pneumatiky jsou zcela zásadní pro bezpečnou jízdu v období, kdy teplota dlouhodobě klesá pod 6 °C.
- Při delších cestách dělejte přestávky. Pokud budete za volantem trávit mnoho hodin, měli byste tomu přizpůsobit rozvrh jízdy. Předně je záhodno dělat každé dvě hodiny přestávky, a to od samého začátku cesty. Vůbec nevadí, že se cítíte odpočatí, protože únava nastupuje skrytě a výrazně zvyšuje riziko nehody.