Výhody celoročních pneumatik
Podle statistik lze aktuálně celoroční pneumatiky v celosvětovém měřítku vidět na téměř 14 milionech automobilů, což je jasný důkaz, že jejich popularita neustále stoupá. Používání tohoto typu obutí má skutečně některé výhody. Celoroční pneumatiky např. šetří čas a starosti. Není totiž potřeba myslet na výměnu gum, což se mnohdy děje v přeplněných autoservisech. Řidiči navíc nemusí řešit, kam uskladnit druhý pár pneumatik, což bývá někdy problémem ve městech.
Dalším pozitivem, na které řidiči často slyší, jsou nižší pořizovací ceny. Samozřejmě že dva typy gum bývají opravdu dražší než jeden. Celoroční pneumatiky navíc mohou být velmi praktické v přechodných obdobích. Zimní gumy musí být „nazuty“ od 1. listopadu do 31. března. Jenže se může stát, ačkoli to v posledních letech není na většině území ČR příliš pravděpodobné, že v dubnu napadne na silnice sníh. Pak jsou pneumatiky na celou sezónu vhodnější než letní gumy.
Nevýhody celoročních pneumatik
Ačkoli jsou výše zmíněné argumenty pravdivé, musíme zdůraznit, že celoroční pneumatiky jsou stále jen kompromisním řešením. Jedny gumy do všech ročních období zkrátka člověk ještě nevynalezl. Nejsou tedy tak kvalitní jako letní pneumatiky v létě a zimní pneumatiky v zimě. Absence přezutí sice znamená jistou úsporu času, na druhou stranu výměna gum nepředstavuje tak velkou časovou investici, aby byla zásadním důvodem, proč se rozhodnout pro celoroční pneumatiky.
Lepším argumentem by tedy mohla být finanční úspora. Jenže ani v tomto ohledu se nejedná o něco zásadního a může to být dokonce naopak! Průměrné letní či zimní gumy obvykle bývají lepší než kvalitní celoroční pneumatiky. To se podepisuje i na pořizovacích cenách. Ačkoli tedy celosezónní obutí vyjde levněji, úspora není zase tak výrazná. Navíc je nutné brát v potaz nájezd, který mluví ve prospěch dvou sad. V konečném součtu tak mohou vyjít letní a zimní pneumatiky levněji.
Zvolit celoroční, anebo letní a zimní obutí?
Z výše uvedených skutečností je patrné, že celoroční pneumatiky nejsou oproti letní a zimní sadě žádnou velkou výhrou. Co se týče jízdních vlastností, platí to především pro nepříznivé zimní podmínky. Přesto se pro některé motoristy mohou stát vhodným řešením obutí jejich automobily. Jedná se především o řidiče, kteří jezdí výhradně po městských komunikacích. Ty jsou totiž i v zimních měsících udržovány. Naopak na delší cesty, při kterých se někdy dostanete i do hor, jsou jednoznačně lepší zimní pneumatiky, jež lze pro takové podmínky považovat za daleko bezpečnější.