Nejprve zkontrolujte technický stav vozidla
Chystáte-li se především na delší cestu, měli byste si být takřka stoprocentně jisti, že je vaše vozidlo v naprostém pořádku. Automobil ve špatném stavu nejenže může značně prodloužit dobu přesunu do cílové destinace, ale také vůbec nemusíte dojet a navíc existuje vyšší riziko dopravní nehody. Pokud se v autech nevyznáte, svěřte svého „miláčka“ na čtyřech kolech do rukou odborníků v servisu, kteří zkontrolují kapaliny a dají jej celkově do kupy.
Co si nesmíte nezapomenout doma?
Zkontrolujte si povinnou výbavu, abyste se vyhnuli případným komplikacím. Její předepsané složení se ovšem neustále mění. Na druhou stranu poslední změna, která vstoupí v platnost v říjnu 2018, přináší zmenšení obsahu. Aktuální informace naleznete na webu Ministerstva dopravy ČR.
Dále byste si měli zkontrolovat platnost všech dokladů a následně si je přibalit do cestovního zavazadla. Řidičský a technický průkaz, doklad o povinném ručení, případně doklady o havarijním a cestovním pojištění vám totiž budou v horním šuplíku ve skříňce v ložnici na cestách poměrně k ničemu.
Doporučujeme: během cesty vás mohou potkat všelijaké potíže. Pamatujte, že jak v případě technické závady, tak v případě nehody je nutné mít povinné ručení a havarijní pojištění, jehož součástí jsou ostatně i základní asistenční služby.
Jaké další kroky učinit ještě předtím, než vyrazíte?
Ta tam je doba, kdy bylo nutné cestu složitě plánovat za pomoci papírových map. Aktuálně stačí zadat trasu jednoduše do GPS (globální polohový systém), případně do navigace v mobilním telefonu. Přesto byste měli ještě doma trasu pořádně naplánovat, a to především při delších cestách.
Plán by měl zahrnovat benzinové pumpy, kde budete tankovat pohonné hmoty, ale také místa, na kterých si dáte přestávku. Ačkoli je možné obě tyto věci řešit za „pochodu“, doporučujeme se na ně alespoň částečně zaměřit předem. A ještě jedna věc – cestujete-li automobilem do zahraničí, zjistěte si povolenou rychlost v cílové destinaci, abyste předešli zbytečným potížím s muži zákona.
Upozorňujeme: mimo území České republiky byste měli mít pro všechny případy po ruce důležitá telefonní čísla, včetně kontaktu na české velvyslanectví. Takové informace týkající se všech evropských zemí naleznete na webových stránkách iBesip.
Jsme připraveni a jedeme!
První pravidlo říká, že těžší zavazadla by měla být v kufru níže než lehčí. V samotném automobilu navíc volně nevozte těžké a ostré předměty, jež by při prudkém brzdění mohly ohrozit posádku. Aby k intenzivnímu šlapání na brzdu docházelo co možná nejméně, za jízdy se plně věnujte řízení vozidla. Jak totiž ukazují policejní statistiky, v ČR je právě nepozornost jednoznačně nejčastější příčinou dopravních nehod. Po celou cestu je zároveň záhodno dodržovat dopravní předpisy.
Podstatný je i pravidelný pitný režim a příjem potravin. K tomu se ovšem vztahují některá pravidla. Doporučována není káva. Ač se jedná o oblíbený stimulant, jedete po něm na tzv. energetický dluh, takže únava je pouze odložena a ještě razantněji nastoupí později. Především řidiči by pak měli konzumovat převážně čerstvé potraviny. Těžká vařená jídla totiž zatěžují trávení a důsledkem je opět vyšší únava. Doplňme, že byste se také měli postarat o zábavu, a to především dětí. Vezměte jim tedy oblíbené hračky apod., neboť v opačném případě by mohli výrazně narušovat vaše soustředění za volantem.
Podstatné jsou přestávky. Kde spát v autě?
Pokud jede více lidí, kteří jsou schopni řídit, mohou se během jízdy střídat. Na druhou stranu zejména v nočních hodinách je vhodné udělat přestávku. Využít můžete motely, hotely i kempy, nicméně lze spát i v autě. Jistě, nebude to tak úplně pohodlné, ale zase ušetříte a nebudou vás obtěžovat rozmary počasí. Vhodné je zaparkovat na klidnějším a osvětleném místě jako např. u čerpací stanice. Naopak se nedoporučuje spát na odlehlých, anebo příliš hlučných úsecích cesty, což může být nebezpečné, resp. nepříjemné.
Tip na závěr: místo na spaní si ideálně prohlédněte ještě za světla. V nočních hodinách už si totiž neuděláte tak dobrou představu, zda se jedná o vhodný prostor k odpočinku.