Pokuste se zůstat co nejvíce v klidu
Nemusí to být snadné, neboť celá situace může být emocionálně velmi vypjatá, ale pokud chcete být ku prospěchu, neměli byste panikařit. Alespoň ne příliš. Pokuste se tedy zachovat chladnou hlavu. Předně je nutné se zorientovat. Zjistěte, jak jsou na tom zraněné osoby, případně zda může dojít vlivem nehody k ohrožení dalších účastníků silničního provozu. Obléct byste si také ihned měli reflexní vestu, která je podstatná především za zhoršených světelných podmínek.
Zajistěte bezpečnost ostatním účastníkům silničního provozu
Důležité je zabránit tomu, aby se do nehody připletla další vozidla. K tomuto účelu můžete zapnout varovná světla a samozřejmostí by měl být rovněž výstražný trojúhelník, který bude už z dálky další účastníky silničního provozu informovat o skutečnosti, že se něco stalo (umístěn by měl být na okraj silnice alespoň 50 metrů za auto, na dálnici však tato vzdálenost činí 100 metrů). To platí především v nepřehledných úsecích vozovky. Doplňme, že byste vlastní vozidlo měli odstavit na místě, kde sice bude díky varovným světlům ostatní řidiče upozorňovat na rizika, ale nemělo by blokovat záchranáře.
Zajistěte bezpečnost daného místa
Snažte se uklidnit účastníky nehody, kteří nejsou zranění. Můžete kupříkladu přispět k tomu, aby si i oni oblékli reflexní vesty. Navíc je dostaňte z rizikových míst, ideálně zcela mimo vozovku. Pokud se na to cítíte, můžete se stát koordinátorem aktivit ostatních svědků (či účastníků) dané dopravní nehody. Měli byste kupříkladu zajistit, aby nikdo v blízkosti havarovaných vozů nekouřil. Objeví-li se v důsledku nehody plameny, použijte hasicí přístroj, pokud jej tedy máte po ruce.
Přivolejte první pomoc
Máte-li již přehled o nehodě a víte, že jsou na místě vážněji zraněné osoby, měli byste urychleně zavolat záchranáře. K tomuto účelu je možné využít různá telefonní čísla, případně aplikaci.
- 112 – jednotné evropské číslo tísňového volání (optimální varianta)
- 150 – hasiči
- 155 – záchranná služba
- 158 – policie
- Aplikace Záchranka – automaticky kontaktuje v případě potřeby zdravotnickou záchrannou službu
Při komunikaci s dispečerem byste měli uvést své jméno a příjemní i to, kde se nacházíte. Dále je vhodné popsat co nejpřesněji situaci na místě nehody včetně případných rizik a počtu zraněných. Následně byste měli odpovědět na všechny případné dotazy. Zavěsit je vhodné až poté, co k tomu budete vyzváni.
Pomozte těm, co to potřebují
Drobná zranění lze ošetřit za pomoci lékárničky, jíž byste měli ze zákona vozit v automobilu. Pokud se na to cítíte, můžete účastníky nehody uklidnit a sdělit jim, že pomoc je již na cestě. Podstatné je ovšem zajistit základní životní funkce (vědomí, krevní oběh či dýchání). Lze se také pokusit vyprostit zaklínění osoby, nicméně raději byste neměli hýbat s jedinci s podezřením na poranění páteře. Pokud je to i tak nutné (např. když se objeví plameny), snažte se, aby nedošlo k pohybu hlavou či rotaci páteře. Platí, že nejste-li k tomu kvalifikováni, nesnažte se pomoct za každou cenu.
Upozorňujeme: první pomoc byste měli primárně poskytnout dětem, případně ženám. Ještě jednou však zdůrazněme, že byste tak neměli činit v každém případě. Ačkoli vaše úmysly mohou být dobré, lze postiženým jedincům způsobit ještě závažnější újmy na zdraví, než které zapříčinila samotná nehoda.