Od kdy do kdy používat dětskou autosedačku?
Používání dětských autosedaček je ze zákona povinné, a to i při jízdě na kratší vzdálenosti. Výrazně tak totiž zvýšíte bezpečnost vašeho potomka. Při výběru vhodné autosedačky byste se měli řídit váhou a výškou dítěte a používat je musíte od narození. Pokud tedy povezete nový přírůstek do rodiny z porodnice automobilem, už musíte mít autosedačku. Pro nejmenší děti je přitom určeno tzv. vajíčko, jež má madlo k přenášení a v mnoha případech ho lze připevnit i na kočárek.
Upozorňujeme: vajíčko musí být umístěno proti směru jízdy. Důvodem je, že by se dítě při pohybu hlavy dopředu mohlo vážně poranit krk. Na druhou stranu jej můžete dát i na přední sedadlo. V takovém případě ale musí být vypnutý airbag!
Vajíčka existují ve variantách do 10 či 13 kg. Pro děti od 9 do 18 kg je následně určena „klasická“ autosedačka, jež se většinou umísťuje po směru jízdy a vybavena je vlastními popruhy. Dále jsou k dispozici autosedačky od 15 do 25 kg, které už nemají vlastní popruhy a dítě je zajištěno tříbodovým popruhem auta. A pak už jsou používány autosedačky s podsedákem a opěrkou zad (anebo bez ní), přičemž k zajištění opět slouží bezpečnostní pás vozidla. Tato varianta je určena pro malé cestovatele od 22 do 36 kg. Na závěr musíme ale upozornit na to nejpodstatnější – v autosedačce musí sedět každé dítě, které je menší než 150 cm, případně lehčí než 36 kg.
Mohlo by vás zajímat: autosedačka musí být vždy správně upevněná a dítě ji nikdy nesmí přerůstat. Neorientujte se tedy podle věku, ale výhradně podle výšky a váhy dítěte.
Sezení na předním sedadle. Platí stále omezení od 12 let?
Neplatí, a to už od roku 2006! Děti mohou být přepravovány na předním sedadle v jakémkoli věku, což už jsme ostatně naznačili výše. Samozřejmě ale musí být umístěny v autosedačce, která odpovídá jejich výšce a váze. Pokud tedy chcete (či musíte) malé děti přepravovat na předním sedadle, zákon to nezakazuje. Na druhou stranu bylo místo vedle řidiče dlouho bráno jako nejnebezpečnější. Bude-li ale dítě správně zajištěno, bude mu hrozit menší riziko, než v opačném případě na zadním sedadle!
Doporučujeme: přese všechno výše zmíněné je za nejbezpečnější místo v autě považováno to vpravo vzadu. Dítě proto můžete umístit právě sem.
Lze nechat dítě v autě bez dozoru?
Poměrně kontroverzní téma. Zatímco jedni nevidí nic divného na tom, že nechají děti v autě chvíli bez dozoru (např. při placení na benzince), jiní berou své potomky vždy se sebou. To je skutečně věc přístupu, každopádně byste nikdy neměli nechávat děti v autě delší dobu, pokud na ně neuvidíte, a hlavně ne v horkém počasí. Dětský organismus se totiž velmi rychle přehřívá. Brzy se tak mohou projevit závažné potíže jako dehydratace a důsledkem může být i ohrožení života dítěte.
Další kroky k zajištění bezpečnosti dětí v autě
Během jízdy by neměly být ve voze volně umístěné těžké a ostré předměty, jež by při brzdění či prudkém zatáčení mohly představovat ohrožení. Děti lze sice během jízdy autem zabavit nějakým tím pamlskem, měli byste nicméně vybírat lehce konzumovatelné pokrmy. Pokud by se váš potomek začal dusit, může to být v plném provozu (hlavně na dálnici) opět nebezpečné. Některá rizika navíc mohou být poměrně nenápadná. Na mysli máme např. přetočený bezpečnostní pás, jenž může vašeho potomka při prudkém pohybu pořezat. Zkrátka a dobře můžete udělat mnoho kroků pro to, aby děti cestovaly v autě bez zbytečného ohrožení. Stačí se na ně pouze zaměřit.