Jaké jsou podmínky nákupu?
Automobil si mohou bez DPH pořídit např. osoby se zdravotním postižením. Především ale tuto možnost využívají firmy a podnikatelé. Pořizovatel vozidla nicméně musí být plátcem DPH a automobil musí být používán pro účely podnikání. Pro ty ovšem nemusí být využíván stoprocentně, o čemž se ještě podrobněji zmíníme níže. Upozornit musíme též na skutečnost, že plátcem DPH musí být i prodejce (dřívější majitel vozidla). Pokud jsou všechny tyto podmínky splněny, lze si při pořízení auta DPH odečíst.
Pokud je splňujete, měli byste vědět, že při samotném nákupu automobilu neušetříte. Nakupující totiž musí uhradit cenu nového či ojetého vozidla včetně DPH. Teprve následně může požádat o jeho vrácení na finančním úřadě, takže odpočet DPH probíhá zpětně. Nemusí se o to ovšem starat sami. Někteří prodejci vozidel (včetně autobazarů) nabízejí tzv. překlenutí DPH, což znamená, že vrácení daně z přidané hodnoty někdy vyřídí úplně sami.
Stáří vozidla, finanční leasing a pojištění vozidla
Jak už jsme naznačili na předešlých řádcích, odpočet DPH je možné využít nejen u dealerů nových vozů, ale také v autobazarech. Už od roku 2009 platí, že si je možné odečíst daň z přidané hodnoty u jakéhokoli vozu bez ohledu na jeho stáří. Co se týče finančních produktů, u každého z nich je sazba DPH zohledněna. Např. v případě finančního leasingu si kupující může nárokovat vrácení DPH ze splátky hrazené předem a následně z každé měsíční splátky.
Firmy nebo podnikatelé, kteří jsou plátci DPH a splňují i všechny další výše zmíněné podmínky, mohou odpočet uplatnit i při pojištění vozidla. Automobil si je tedy možné pojistit rovněž za cenu bez DPH, s čímž souvisí také skutečnost, že bude placeno i nižší pojistné. To samé nicméně platí i pro plnění pojišťovny, které bude rovněž bez DPH. Z toho vyplývá, že např. při opravě automobilu hradí nakupující DPH přímo autoservisu a DPH si následně nárokuje sám.
Poměrný koeficient
Většina podnikatelů nepoužívá automobil stoprocentně k účelům podnikání, ale také k soukromým účelům. V takovém případě je možné využít tzv. poměrný koeficient, který se obvykle stanovuje jako poměrné číslo – počet km pro podnikání / počet km najetých celkem. Hned při koupi vozidla se tento koeficient stanoví odhadem. Na konci roku se nicméně přepočítá dle skutečně najetých km při podnikání a pro soukromé účely. Pokud se rozdíl oproti odhadu bude lišit o více než 10 %, výše uplatněného odpočtu DPH se změní. Sledovat poměr je přitom nutné po dobu 5 let.