Palubní kamery jsou někde nutností, jinde ale mohou být zakázané
Palubní kamery neboli autokamery patří k fenoménům současného silničního provozu. Zajímavé ovšem je, jak se k jejich používání stavějí jednotlivé země. Tak například velmi populární jsou v Rusku nebo na Ukrajině, kde ji má v autě prakticky každý řidič. Důvodem je skutečnost, že tu jsou poměrně běžné pojistné podvody, takže videa jsou pořizována jako případná obrana u soudů, tedy slouží jako důkazní materiál. Na druhou stranu existují země, kde jsou v autech zakázány. Patří mezi ně např. sousední Rakousko, přičemž extrémem je v tomto ohledu Portugalsko, kde byste takovou kameru neměli ani vlastnit. Pokud se tedy budete chystat do této země, nechte ji raději doma.
Jaké existují typy kamer do auta?
V současné době si můžete pořídit několik typů kamer, které se liší především tím, jaký prostor snímají. V tomto ohledu existují tři druhy kamer do auta. Jaké to jsou?
- K dispozici máte klasické autokamery, které je možné umístit na čelní sklo, tudíž monitorují prostor před vozidlem. Aktuálně se jedná o nejprodávanější typ, jejž lze sehnat do 2 000 Kč. V této oblasti se přitom můžete zaměřit na minikamery, které jsou zcela nenápadné, což se v některých situacích může hodit.
- Dále si je možné pořídit tzv. duální kamery, jejichž specifikem je skutečnost, že nezaznamenávají pouze situaci před autem, ale také uvnitř vozidla.
- Posledním typem jsou externí kamery, které disponují přídavnou externí optikou. Díky tomu snímají události před vozem i za vozem, což může být v některých situacích praktické.
Podstatné parametry
Při nákupu palubní kamery byste se neměli zaměřovat pouze na typ a pořizovací cenu, protože důležité jsou i další parametry. Ty mají totiž mj. zásadní vliv na výslednou kvalitu obrazu.
- Velikost snímače. Běžná velikost je ¼ palce. Větší snímače jsou vhodným řešením z důvodu, že dokážou pořídit kvalitnější záznam, a to i za zhoršených světelných podmínek.
- Rozlišení snímače. V současné době by mělo být standardem HD nebo Full HD rozlišení. Ačkoli existují autokamery s vyšší rozlišením (WQHD či WQXGA), bývají dosti drahé a pro běžného řidiče jsou v podstatě zbytečné.
- Frekvence snímání. Tento faktor je důležitý pro plynulost pořízených záběrů. Udává se přitom v počtu snímků za sekundu (FPS). Ideální je frekvence minimálně 30 FPS.
- Optika. Další faktor, jenž se podílí na kvalitě pořízeného obrazu. Určuje přitom světelnost objektivu (F) a ohniskovou vzdálenost (f). V obou případech platí, že čím je jejich hodnota nižší, tím bude záznam kvalitnější.
- Úhel záběru. Ideálně by se měl pohybovat v rozmezí 120° až 150°. Pokud bude mít pořízená autokameru úhel záběru nižší, nemusí zaznamenat vše, a pokud vyšší, může to mít negativní vliv na kvalitu pořízených záběrů.
Funkce palubních kamer
Jednotlivé kamery mají nejen odlišné parametry, ale mohou se lišit také různými funkcemi. Ačkoli jich existuje velké množství, mezi nejdůležitější patří čtyři následující funkce.
- Automatické zapnutí. Praktická vlastnost. Může se totiž jednoduše stát, že palubní kameru zapomenete zapnout, čehož byste později v případě problémů mohli litovat.
- G-senzor. Funkce, která rozpozná náraz vozidla a uzamkne nahraný záznam, čímž jej ochrání proti přemazání. Funguje tak, že reaguje na náhlou rychlou změnu směru.
- Loop Recording. Jednotlivé kamery disponují rozdílnou kapacitou paměti (běžně se pohybuje od 16 GB do 64 GB). Tato funkce přitom zajišťuje, že při vyčerpání kapacity se nahrávání nezastaví, ale začnou se přehrávat nejstarší záznamy.
- GPS lokalizátor. Pokud má kamera do auta GPS lokalizátor, což je u kvalitnějších zařízení běžné, kromě obrazového záznamu uchovává také polohu a rychlost automobilu.