Bodový systém, aneb když body navíc nejsou ku prospěchu
Bodový systém se sice nepoužívá pouze v silničním provozu, v tomto ohledu je ovšem nejznámější. Slouží přitom k efektivnějšímu dodržování pravidel na silnicích. V České republice, resp. v Československu se přitom podobný systém využíval už před desítkami let, kdy byla např. součástí řidičského průkazu vložka s deseti útržky, které příslušný orgán odtrhával po zjištění vážného dopravního přestupku. Později pochopitelně docházelo ke změnám.
Současný systém bodového hodnocení byl na našem území zaveden od 1. července 2006, a to na základě zákonů č. 411/2005 Sb. a 226/2006 Sb. Nastavený limit přitom od počátku činí 12 bodů. Pokud jich řidič dosáhne, pozbývá řidičského oprávnění, a to na 12 měsíců. Po jejich uplynutí je možné zažádat o navrácení řidičského průkazu, nicméně je nutné přezkoušení z odborné způsobilosti, absolvování lékařské prohlídky a dopravně psychologického vyšetření.
Upozorňujeme: pokud řidič „získá“ nějaké body a v následujících 12 měsících nedojde k žádnému porušení pravidel na silnicích, jsou mu čtyři body automaticky odečteny.
Bodový systém platný od 1. 1. 2024
Bodový systém se od 1. ledna 2024 změnil, což má vést ke zjednodušení a větší přehlednosti. Nově lze kupříkladu udělit pouze 2, 4 nebo 6 bodů (dosud se jednalo o pět různých sazeb). Změny ovšem nastaly i v samotných sankcích. Zatímco méně závažné přestupy budou pokutovány méně, za nejzávažnější prohřešky je naopak možné očekávat přísnější postihy. Tak například policisté mohou na místě udělit pokutu až 5 500 Kč, což je dvojnásobná částka než doposud.
Výše zmíněná pokuta 5 500 Kč může být udělena u vjíždění na železniční přejezd přes zákaz, při otáčení se, couvání a jízdě v protisměru na dálnici, při porušení zákazu předjíždění, ale také při jízdě na červenou, nezastavení na signál či pokyn „Stůj!“. Nejvyšší možná pokuta ve správním řízení aktuálně činí až 75 000 Kč, přičemž se konkrétně týká odmítnutí podrobení se testu na alkohol a jiné návykové látky a řízení bez řidičského oprávnění, což jsou samozřejmě závažná provinění.
Co se týče samotných bodů, šest jich lze „získat“ při mnoha různých situacích, mezi které pochopitelně patří i dopravní nehoda s ublížením na zdraví či jízda pod vlivem alkoholu nebo jiné návykové látky (množství alkoholu musí být nad 0,3 ‰, což už není vnímáno jako „pouhý“ přestupek). Při způsobení nehody s ublížením na zdraví, dochází také k zákazu řízení až na 36 měsíců, což platí i při odmítnutí podrobení se testu na alkohol a jiné návykové látky a při řízení bez řidičského oprávnění.
Mohlo by vás zajímat: bodový systém neplatí pouze v České republice, ale v různé podobě také v mnoha dalších evropských zemích, a to včetně Německa, Rakouska a Polska. Obdobné systémy ovšem existují rovněž ve Spojených státech amerických, Kanadě, Austrálii či na Novém Zélandu.