Co jsou vlastně kondiční jízdy?
Kondiční jízdy jsou praktickým (a v některých případech i teoretickým) výcvikem v řízení jednostopého či dvoustopého motorového vozidla. Jsou přitom určeny pro řidiče, kteří již vlastní řidičský průkaz. Po jejich boku přitom sedí instruktor, který pomáhá zdokonalovat různé schopnosti v řízení vozidla. Kondiční jízdy často využívají osoby, jež delší dobu neseděly za volantem a chtějí si oprášit své řidičské dovednosti. Nicméně dobrým nápadem mohou být i z dalších důvodů…
Pro koho jsou kondiční jízdy určeny?
Jak už jsme naznačili výše, existuje hned několik důvodů, pro které je možné o kondičních jízdách uvažovat. Využít je tedy mohou různé typy řidičů. Kdo kondiční jízdy obvykle vyhledává?
- Řidiči, kteří dlouho neseděli za volantem. Nyní přitom z nějakého důvodu, který může být soukromý, pracovní či podnikatelský, potřebují opět začít (ne)pravidelně řídit.
- Řidičům, kteří si chtějí procvičit konkrétní dovednost. Může se jednat např. o parkování, jízdu v centru města či na dálnici, případně o zvládnutí složité dopravní situace.
- Řidiči, kteří mají řidičský průkaz krátce a chtějí získat více praxe po boku instruktora. Tímto způsobem mohou nabýt i větší sebedůvěru.
- Řidiči, kteří chtějí získat jistotu po dopravní nehodě. V takovém případě se totiž mnohé osoby opětovně obávají usednout za volant.
- Řidiči, kteří si chtějí vyzkoušet jiný typ řízení, pohonu či vozidla. Mnohé autoškoly nabízejí kondiční jízdy s různým typem automobilů či dalších dopravních prostředků.
- Řidiči, kteří si chtějí procvičit různé dopravní situace.
- Řidiči, kteří mají zájem si projet po boku instruktora konkrétní trasy.
- Řidiči, kteří si koupili nové vozidla a chtějí si jej „osahat“ pod profesionálním dohledem. Často si je totiž možné domluvit i kondiční jízdy s vlastním vozem.
Upozorňujeme: pokud patříte mezi výše zmíněné řidiče, kondiční jízdy bychom vám skutečně doporučovali. Za volantem se následně budete cítit lépe a navíc je to vhodné i pro celkovou bezpečnost silničního provozu.
Jak kondiční jízdy probíhají?
Výše uvedený výčet naznačuje, že kondiční jízdy neprobíhají podle učební osnovy, tedy tak jako klasický výcvik v autoškole. Instruktora tedy můžete požádat o vyzkoušení různých úkonů, a to v libovolném pořadí. Jedna „hodina“ přitom obvykle trvá 45 minut, což tedy odpovídá klasické vyučovací hodině. Kromě praktické části si je přitom možné projít i otázky teoretických znalostí. Pokud si tedy při řízení nejste nějakým pravidlem silničního provozu tak úplně jisti, i v tomto ohledu se můžete zdokonalit.
Na co si dát pozor při výběru autoškoly?
Kondiční jízdy často nabízejí klasické autoškoly, využít je tedy lze po celé České republice. Existují ovšem i specializovaní instruktoři, kteří se zaměřují právě na pomoc lidem již vlastnícím řidičské oprávnění. Fungují přitom obvykle ve větších městech. Jak si ale vybrat to nejlepší možné řešení?
- Instruktor by na vás měl mít čas, nesmí být tedy přetížený. Kondiční jízdy jen dvakrát do měsíce asi nebudou „pravým ořechovým“.
- Někdy je doporučováno neplatit předem. V případě nespokojenosti s průběhem budete moci v podstatě kdykoli kondiční jízdy ukončit a odejít.
- Vhodným řešením může být právě autoškola na kondiční jízdy specializovaná, u níž budete mít jistotu, že jsou takové aktivity její prioritou.
- Samozřejmě si danou autoškolu či konkrétního instruktora proklepněte. Nemusíte přitom pátrat po svých známých, v současné době naleznete rozličné zkušenosti na internetu.