Jak si půjčit auto v zahraničí?
Pokud jste do zahraničí vyrazili s cestovní kanceláří, asi nejjednodušší způsob je obrátit se na delegáta. Ten by měl samozřejmě znát místní autopůjčovny, to, jak fungují i jejich podmínky. Využít také můžete web konkrétní autopůjčovny, ale to už musíte jít na jistotu. Automobil si však můžete jednoduše zarezervovat i přes některý z rezervačních portálů. Využít je možné např. Scyscanner, stejně jako Billiger-Mietwagen nebo Rentalcars, který patří mezi nejoblíbenější vyhledávače.
Co si nezapomenout doma?
Určitě si do autopůjčovny v zahraniční vezměte s sebou občanský průkaz, cestovní pas a řidičský průkaz. Někde může být vyžadován i mezinárodní řidičský průkaz, který opravňuje řízení motorových vozidel především v zemích, které nejsou členskými státy Evropské unie. Nezapomeňte, že většina zahraničních autopůjčoven vyžaduje nikoli debetní, ale kreditní platební kartu, na které byste navíc měli mít povolen dostatečný limit pro všechny případné výdaje…
Peníze, peníze, peníze
V některých zemích mohou být ceny za půjčení automobilů nízké, v jiných vysoké. V oblíbených turistických destinacích lze kupříkladu zaplatit 50 eur za den, ve velkých městech Evropy může být nicméně tato částka dvojnásobná. Obecně však můžeme konstatovat, že zaplatíte tím méně, čím déle bude mít auto půjčené. Ceny tedy mohou být nižší, než se mohlo původně znát. Na druhou stranu budete muset počítat ještě s dalšími náklady, o nichž se dočtete níže.
Jak je to s pojištěním?
V České republice si nelze sjednat u některé z pojišťoven krátkodobé pojištění půjčeného vozu. Učinit to je možné přes třetí stranu, což ovšem využijí především zkušenější cestovatelé, protože se jedná o komplikovanější variantu. Pojištění si lze nicméně sjednat přímo u dané autopůjčovny. Měli byste si ovšem důkladně přečíst podmínky, a to včetně spoluúčasti. V každém případ platí, že konkrétní výši pojištění určujte podle toho, v jak náročných podmínkách se budete pohybovat.
Počítejte s depozitem
Autopůjčovny vám často na účtu zablokují částku za benzín, resp. za plnou nádrž. Standardně se totiž vozy půjčují s plnou nádrží a měli byste je pak ve stejném stavu zase vrátit. Mnohem výraznější zásah do vašich financí ovšem představuje kauce za auto, která vám bude vrácena po vrácení vozu, což nicméně může trvat až tři týdny. O jak vysoké částce je řeč? Výše zálohy se může u jednotlivých autopůjčoven dosti výrazně lišit, když se někde jedná o 100 eur, jinde ale až 2 500 eur.
Zkontrolujte stav vozidla
Pokud si v České republice budete kupovat auto z druhé ruky, každý vám bude radit, aby si vůz ještě před koupí důkladně zkontrolovali. To platí i pro půjčení auta v zahraničí. Ještě než podepíšete smlouvu, měli byste na vlastní oči vidět, jaký je stav vozidla. Jistě, většina z nás nejsou profesionální automechanici, nicméně některé vady se mohou projevit na první pohled. Je důležité vědět, že daný problém vznikl ještě před půjčením a zaměstnance autopůjčovny na něj upozornit.
Zaměřte se na informace týkající se řidiče
V některých zemích panuje jiná věková hranice pro řízení automobilu, což se však půjčení vozu tak úplně netýká. Musíte ovšem počítat s poměrně typickou eventualitou, totiž že v určitém věku je běžná přirážka za půjčení (obvykle to platí pro řidiče mladší 25 let a starší 65 let). Pokud navíc nechcete půjčený vůz řídit sami, ale řidičů bude více, měli by být všichni zapsaní ve smlouvě. Způsobí-li případně nehodu člověk, který zde zapsán není, veškeré náklady budete platit vy.
Tip na závěr: před půjčením vozu se důkladně seznamte s podmínkami zvolené autopůjčovny. Důležitý může kupříkladu být, aby šlo rezervaci automobilu zrušit do 48 hodin před půjčením. Samozřejmě byste měli znát také pravidla silničního provozu dané země. Na britských ostrovech se např. jezdí vlevo, což každý sice ví, ale položte si otázku, zda takové řízení zvládnete.