Nehodovost v zimě výrazně narůstá
V České republice dlouhodobě ubývá dopravních nehod, které skončily fatálními následky, tedy úmrtím některého z účastníků. Vliv na nehody samozřejmě mají i roční období. V létě jezdíme častěji a na další vzdálenosti, na podzim bývá snížená viditelnost a v zimě může vozovky pokrývat sníh a náledí. Jak ukazují statistiky, v průběhu zimních měsíců se stane zhruba 15× více nehod než v létě. Tomu ovšem neodpovídá mnohonásobně více úmrtí, protože řidiči v tomto období jezdí opatrněji. Přesto se podívejme na nejčastější příčiny dopravních nehod v zimě, neboť to může být poučné.
Nejčastější příčiny dopravních nehod v zimě
Ačkoli se mnozí řidiči zimních měsíců obávají, ve skutečnosti to není potřeba. Jistě, opatrnost je v tomto období na místě, nicméně jízda na sněhu či náledí je v podstatě podobná jako na suché či mokré silnici. Jedná se pouze o povrch, kterému musíte přizpůsobit svou jízdu, čímž výrazně eliminujete rizika. Přesto mnoho řidičů i v zimě riskuje. Jaké jsou ale nejčastější příčiny nehod?
- Nepřizpůsobení rychlosti vozidla stavu vozovky. V zimě bývají silnice kluzké. Proto byste v průběhu těchto měsíců měli zpomalit. Jak moc? Záleží na vašem uvážení. Sami nejlépe cítíte, jak vaše auto na daném povrchu sedí. V tomto období platí více než kdykoli jindy, že spěchat se nevyplácí a do cíle byste na místo o pár minut dříve nemuseli dorazit nikdy. A na rychlost si dejte pozor i při jízdě do kopce, neboť pneumatiky by mohly ztratit přilnavost.
- Podcenění zhoršené viditelnosti. Ačkoli se od začátku zimy začínají prodlužovat dny, počasí způsobuje, že může být i přes den zhoršená viditelnost. I tomu je samozřejmě nutné přizpůsobit jízdu. Musíme ovšem zdůraznit, že se viditelnost netýká pouze venkovních podmínek! Mnoho řidičů totiž vyjíždí se zamrzlými, jen částečně očištěnými okny, což nemůže zajistit dostatečný výhled z vozidla a bývá to jednou z příčin dopravních nehod.
- Nedodržování bezpečné vzdálenosti. Tento faktor platí po celý rok. Podle dostupných statistik může za více než polovinu nehod právě nedodržování bezpečné vzdálenosti, a to nezávisle na ročním období. Na kluzkých silnicích a za zhoršené viditelnosti je ovšem dodržování bezpečné vzdálenosti opravdu důležité. Průměrná doba reakce řidiče trvá dvě sekundy, za zhoršených podmínek však bývá výrazně delší a navíc i auto reaguje jinak.
Podstatná je rovněž prevence
Pokud v průběhu zimních měsíců přizpůsobíte rychlost vozidla stavu vozovky, nepodceníte zhoršenou viditelnost a budete dodržovat bezpečnou vzdálenost, výrazně tím eliminujete rizika dopravních nehod. Podstatné kroky však můžete učinit ještě předtím, než na vozovky vůbec vyrazíte. V tomto období byste samozřejmě měli mít obuty kvalitní zimní pneumatiky a neměli byste zapomenout na kontrolu směsi v chladících soustavách a vstřikovačích. Celkově by pak vozidlo mělo být v dobrém stavu. Na závěr se totiž sluší připomenout, že zhoršená viditelnost a kluzké vozovky mohou za dopravní nehody i poté, co řidič zastaví na silnici či dálnici. Nepodceňte tedy ani prevenci!