Poskytnutí první pomoci je povinností
Svědkem dopravní nehody se může stát každý účastník silničního provozu, vždyť na českých silnicích dojde k dopravní nehodě každých pět minut. Často sice celou situaci odnesou jen plechy, nicméně v některých případech dochází ke zranění osob a někdy dokonce i k ohrožení života. Ostatní řidiči by v takovém případě nejen měli, ale ze zákona musí poskytnout první pomoc. Jinak se mohou vystavit stíhání za neposkytnutí první pomoci. Mnohdy totiž o osudu zraněných rozhodují minuty.
Buďte připraveni na všechno
Na silnici byste se měli vždy vydávat s náležitým vybavením. Základní a nutnou výbavou je přitom autolékárnička, přičemž je vhodné ji mít na místě, které bude ihned dostupné. Vozit byste se sebou měli i reflexní vestu, která sice nepatří mezi povinnou výbavu, ale řidič má povinnost ji nosit, pohybuje-li se na pozemních komunikacích mimo obec a je mimo vozidlo, jež muselo nouzově zastavit. Navíc je vhodné mít po ruce reflexní vesty pro spolujezdce. Neztratí se však ani hasicí přístroj, případně nástroj k rozbití skla anebo přeříznutí bezpečnostních pásů.
Myslete primárně na svou bezpečnost
Při poskytnutí první pomoci vždy dbejte primárně na svou bezpečnost, protože pokud se vám cokoli stane, nepomůže to vůbec nikomu. Zaregistrujete-li dopravní nehodu, zastavte ve směru jízdy, a to až za nehodou a v přehledné části vozovky. Následně zatáhněte ruční brzdu, vypněte motor a zapněte výstražná směrová světla. Oblečte si reflexní vestu a umístěte výstražný trojúhelník. Ten by měl být minimálně 50 m a na dálnici 100 m za automobilem. Vůbec nic ale nezkazíte, pokud jej umístíte výrazně dále, aby měli ostatní řidiči dostatek času reagovat na nastalou situaci.
Zajistěte havarované vozidlo a zavolejte pomoc
Ještě než začnete pomáhat zraněným, měli byste zajistit havarované vozidlo. Je-li ještě v chodu, vypněte motor. Zároveň byste měli zatáhnout ruční brzdu. Pokud ovšem automobil hoří, neměli byste se k němu přibližovat. Po těchto úkonech zavolejte pomoc, a to na lince 155. Jedná se o telefonní číslo zdravotnické záchranné služby, přičemž jde o tísňovou linku, na níž je možné volat i bez SIM karty. Ta navíc sama zavolá další záchranné složky a zároveň budete dostávat instrukce, jak postupovat a jak pomoci zraněným účastníkům nehody.
Poskytněte první pomoc zraněným
Pokud se na místě nehody vyskytuje více lidí, snažte se o koordinaci jednotlivých aktivit. Pokud zranění komunikují, nechte je ve voze. Pokuste se je uklidnit do doby, než se objeví záchranné složky. Dochází-li k většímu krvácení, zastavte jej, a to obvazem nebo kusem oblečení. Zranění by také měli být v teple, proto je přikryjte dekou či oblečením, přičemž v lékárničce by se měla vyskytovat termo fólie. Pokud jsou zranění v bezvědomí a dochází k nepravidelnému dýchání, může stačit otřít krev či pootevřít ústa. Někdy je ovšem nutná resuscitace, tedy buď stlačovat hrudníku, anebo můžete provádět umělé dýchání. Pamatujte, že váš zásah může zachránit život!