Počet krádeží a vykrádání aut v ČR
Ačkoli byly u nás krádeže aut nějakou dobu na ústupu, v loňském roce začalo těchto trestných činů v České republice opět přibývat. Nejvíce k nim přitom dochází v Praze. Novodobí zloději si přitom dokážou poradit i se složitějším zabezpečením u moderních vozidel. Přesto byste na zabezpečovacím vybavení neměli šetřit, protože řada zlodějů si s kvalitní ochranou neporadí.
Někteří jedinci ovšem ani nechtějí s automobilem odjet. Prostě se do něj vloupou a následně z interiéru vozu ukradnou cenné věci. Ostatně se podle Policie České republiky stále jedná o jeden z nejrozšířenějších trestných činů. Rozhodně byste se tedy měli mít na pozoru. Otázkou zůstává, jaké vybavení nejvíce přitahuje pozornost zlodějů a neměli byste jej tudíž nechávat na očích.
Co se krade nejvíce?
Pokud zloděj půjde okolo vozu, v jehož interiéru neuvidí nic cenného, pravděpodobně nebude zbytečně riskovat. Jaké vybavení by tedy nemělo být na první pohled viditelné, aby nepřitahovalo pozornost?
- Zřejmě nejvíce se kradou hudební přehrávače. Nejedná se přitom pouze o autorádia, ale také o MP3 přehrávače nebo iPody. V hledáčku zlodějů jsou navíc i reproduktory.
- V žádném případě byste neměli ve voze nechávat na viditelném místě mobilní telefon, který rovněž enormně přitahuje pozornost. V ohrožení je samozřejmě i další elektronika.
- Velice lákavé jsou rovněž navigace, případně antiradary či palubní kamery. Neváhejte je tedy sundat, případně alespoň nějakým způsobem „zneviditelnit“.
Jaké další věci byste neměli nechávat v autě?
Možná se budete divit, ale zloději si často po vlámání se do auta odnesou i technické průkazy, ale třeba také klíče, pokud na ně narazí, což může být dvakrát nebezpečné. Mezi běžně kradené věci patří rovněž autosedačky. Jistě, jejich neustále přenášení může být poněkud nepraktické, měli byste je ovšem alespoň nechávat v kufru. Rodičům můžeme doporučit kočárek v kombinaci se sedačkou do auta, kterou ve voze s největší pravděpodobností ze zjevných důvodů nechávat nebudete.
Auto není trezor, aneb podstatná je prevence
Tvrzení, že podstatná je prevence, se uvádí velmi často v souvislosti s různými oblastmi. Jenže zkrátka a dobře neustále platí. Pokud budete s případnou nezvanou návštěvou do svého automobilu předem počítat, můžete ji chuť na lup efektivně zhatit. Co všechno je možné učinit?
- Pamatujte, že auto není trezor, proto v něm nenechávejte nic cenného, je-li to možné. Pokud už tam nějaké cenné věci necháte, neměli by být vidět jen letmým nahlédnutím přes okénko. V opačném případě mohou působit jako přímo neodolatelná vábnička.
- Takováto aktivita nicméně může být poněkud zdlouhavá. Nechce-li se vám neustále dokola absolvovat, pořídit si lze kvalitní autoalarm, jenž lze propojit se smartphonem. Drahý mobilní telefon ale na palubní desce tak jako tak nenechávejte. Už proto, že pak bude jeho propojení s alarmem poněkud zbytečné.
- Ani autoalarm ovšem stoprocentně nezabrání, aby vám z interiéru vozu nic nezmizelo. Pokud to tedy půjde, parkujte na místech, kde na svůj automobil uvidíte. Minimálně v některých případech tak budete moci v průběhu podezřelé aktivity zasáhnout.